Kapuśniak na kościach

Kapuśniak na kościach


Kapuśniak to jedna z najchętniej przyrządzanych zup. Jest to zupa z poszatkowanej kapusty (świeżej lub kiszonej) i warzyw, gotowana na wywarze z kości, boczku lub żeberek, doprawiona licznymi przyprawami. Jest sycąca, rozgrzewająca i smaczna, może więc z powodzeniem zastąpić drugie danie.

Ja, tym razem do ugotowania kapuśniaku wykorzystałem kości od schabu, który upiekłem wg. tego przepisu

Składniki:


0,75 kg kości wieprzowych, np. od schabu
3 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
10-15 ziaren pieprzu
1 kostka rosołowa
3 marchewki
1 cebula
1 kg kapusty kiszonej
1 łyżka majeranku
1 łyżeczka ziaren kminku
kawałek boczku
sól i pieprz do smaku

Kości wieprzowe wkładamy do dużego garnka (poj. ok. 4 l), zalewamy wodą, tak aby były przykryte. Dodajemy ziele angielskie, liski laurowe, pieprz i kostkę rosołowa. Gotujemy ok.1 godzinę na małym ogniu.

Obieramy marchewkę i cebulę. Połówkę cebuli opalamy nad palnikiem, aż skórka zrobi się czarna. Opaloną połówkę cebuli i marchewkę dodajemy do gotującego się wywaru. Gotujemy ok. 30 minut.

Wywar przecedzamy przez sitko lub durszlak. Zostawiamy marchewkę i kość, przyprawy i cebulę wyrzucamy.
Marchewkę kroimy na plasterki, kość obieramy z pozostałości mięsa. Mięso i pokrojoną marchewkę dodajemy do przecedzonego wywaru. 

Kapustę przepłukujemy wodą, kroimy nożem na mniejsze kawałki i wrzucamy do wywaru. Wodę z kapusty zostawiamy (gdyby kapuśniak był zbyt mało kwaśny, możemy ją dodać do zupy).
Dodajemy majeranek i kminek.

Boczek kroimy na małe kawałki i podsmażamy na patelni, pod koniec smażenia dodajemy pokrojoną w kostkę połówkę cebuli. Dodajemy do wywaru.

Całość gotujemy na małym ogniu 1-2 godziny, aż kapusta zrobi się miękka. Jeżeli potrzeba, dodajemy sól i pieprz do smaku.

Podajemy z chlebem lub ugotowanymi oddzielnie ziemniakami.

Smacznego :)

Komentarze

Popularne posty