Robimy domowe salami
Moja kolejna (po schabie dojrzewającym) domowa wędlina. Jest to kiełbasa dojrzewająca typu salami Finocchiona (z dodatkiem kopru włoskiego). Przepis zaczerpnięty ze strony wedlinydomowe.pl, dostosowany do mniejszej ilości mięsa - na 1,5 kg.
Polecam, wędlina dosyć prosta do wykonania, a smak naprawdę bardzo ciekawy :)
Składniki na 1,5 kg mięsa:
- Wieprzowina chuda (np.szynka, łopatka) 1 kg
- Wieprzowina tłusta (np.boczek) od 0,5 kg
- Sól peklowa 27 g
- Mleko w proszku 14 g
- Glukoza 4,5 g
- Koper włoski 4,2 g
- Biały pieprz 3,3 g
- Czarny pieprz 2 g
- Czosnek 6 g
- Kultura startowa (ilość wg zaleceń producenta) - do kupienia przez internet, ja użyłem kultury B-LC-78
- Osłonki białkowe śr. 45-65 mm
Mięso chude i tłuste zmielić na sitku 3-4 mm (tłuste lekko zmrożone). Możemy też użyć gotowego zmielonego już mięsa.
Peklowanie: mięso dokładnie wymieszać z solą peklową, ubić ściśle w naczyniu (aby pozbyć się powietrza), zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 3 dni (temp. ok. 4-5oC).
Po 3 dniach dodać do mięsa kulturę startową (wg zaleceń producenta) i zmielone przyprawy.Całość bardzo dokładnie wymieszać.
Przygotować osłonki wg wskazań producenta (namoczyć w solance). Osłonki napełniać ściśle farszem, zawiązać, ponakłuwać igłą aby pozbyć się powietrza.
Fermentacja:
Salami powiesić w pomieszczeniu o temp. 20-24oC i dużej wilgotności. Można wykorzystać kuchenkę gazową z piekarnikiem. Blachę piekarnika napełnić wodą, nad nią umieścić ruszt, na którym powiesić salami. Kilka razy w ciągu dnia wietrzyć. Fermentacje prowadzić przez 2-6 dni (2-3 dni dla kultur szybkich, 5-6 dni dla kultur tradycyjnych).
Dojrzewanie:
Suszyć w temp. 12-16oC i wilgotności 75-80% przez ok. 20 - 30 dni (po wysuszeniu, utrata wody powinna wynieść około 30%). Ja dojrzewanie prowadziłem w lodówce, w temp. 10-12oC.
Smacznego :)
Jecek, jetem w kryzysie. Ty piszesz, że smak ciekawy- według mnie salami z koprem to najlepsze salami na planecie Ziemia. Jak tylko uda mi się wyczytać na etykiecie salami- koper włoski ( finocchio) biorę od razu kilka sztuk. Absolutan delicja. Kocham Cię za te przepis i podziwiam za dobry smak !!! :D
OdpowiedzUsuńPozdrawaiam serdecznie
Kasia
Witaj, gdzie można zakupić kultury bakterii? Na allegro są jedynie do serów. Chyba że to takie, to czy mógłbyś posłużyć radą? Pozdrowienia
OdpowiedzUsuńJa kupowałem tu: http://www.wyroby-domowe.pl/krew-suszona-kultury-bakterii-zelatyna-c-25.html
UsuńKultury do serów się nie nadają, to zupełnie inne bakterie, choć też kwaszące.
Pozdrawiam
Doskonały przepis, który chętnie wykorzystam przed świętami. Pewnie też będę zamawiać jakieś gotowe wyroby od Karol-Zakłady Mięsne. Oferują między innymi pyszną białą parzoną, która jest doskonale przyprawiona i aromatyczna.
OdpowiedzUsuńNo to robisz,czy kupujesz?,bo na razie reklamujesz... Buahaha
UsuńDoskonały przepis.
OdpowiedzUsuń